czy dokuczają Ci bóle kręgosłupa? zlikwiduj bóle kręgosłupa Teraz! w blogu rehabilitacja na bóle kręgosłupa znajdziesz następujące tematy : Rehabilitacja kręgosłupa poprzez ćwiczenia wzmacniające kręgosłup. bóle kręgosłupa ćwiczenia kręgosłupa przepukliny kręgosłupa leczenie kręgosłupa zwyrodnienie kręgosłupa rehabilitacja kręgosłupa masaż kręgosłupa choroby kręgosłupa skrzywienia kręgosłupa urazy kręgosłupa bóle lędźwiowe kręgosłupa budowa kręgosłupa rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego ćwiczenia kręgosłupa lędźwiowego dyskopatia kręgosłupa skolioza kręgosłupa wady kręgosłupa leczenie przepukliny kręgosłupa ból kręgosłupa szyjnego zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego bóle kręgosłupa piersiowego lordoza kręgosłupa bóle kręgosłupa w ciąży bóle kręgosłupa przyczyny bóle kręgosłupa ćwiczenia ćwiczenia na bóle kręgosłupa
poniedziałek, 02 maja 2011

LECZENIE KRĘGOSŁUPA

leczenie kręgosłupa - masaż kręgosłupa


Bóle kręgosłupa mogą również występować z powodu wrodzonych wad kręgosłupa, po zapaleniu kości lub stawów, po stłuczeniach, po połogu, u kobiet ciężarnych oraz po zmianach w narządach ruchu.

Bóle kręgosłupa wzrastają wraz z wiekiem. Wzrasta bowiem zużycie krążków międzykręgowych i jednocześnie maleje zawartość płynów w tarczycy międzykręgowej. Dochodzi wówczas w organizmie do zmian, których następstwem jest ból pleców.


Niekonwencjonalna medycyna zaleca szczególnie masaż kręgosłupa, do których stosuje się oliwę z oliwek i dziurawiec. Na masaż kręgosłupa można stosować też smalec gęsi.

Sposób przyrządzenia oleju dziurawcowego: niewielką butelkę należy zapełnić po szyjkę kwiatami dziurawca i zalać olejem z oliwek, tak, by olej przykrył kwiaty. Butelkę należy szczelnie zamknąć i odstawić w ciepłe miejsce na kilka tygodni. Czerwony olej należy przesączyć, np. przez gazę. Olej należy przelać do ciemnej butelki. W razie bólu należy mocno nacierać bolące miejsca.


Sposób przyrządzania nalewki z dziurawca: 6-8 łyżek kwiatów ziela należy zalać litrem wódki. Nalewkę należy pozostawić w ciepłym miejscu na około 3-4 tygodnie. Następnie należy przecedzić i przechowywać w butelce w ciemnym miejscu.


Sposób przyrządzania smalcu gęsiego: pół litra smalcu zmieszać z jedna buteleczka olejku rycynowego. Miksturę należy przelać do słoika. Najlepiej lekko ciepłą mieszanka należy smarować bolące miejsca. Zabieg należy stosować przez co najmniej miesiąc. Wskazany jest dla osób w podeszłym wieku. Kuracja ma na celu usprawnienie głównie sztywnego biodra i kolana.


W niektórych sytuacjach zachodzi potrzeba, by masaż kręgosłupa wspomagać kąpielami nasiadowymi. Do tego celu wykorzystuje się skrzyp polny. Kąpiele te wskazane są przy bólach spowodowanych uciskiem nerki. Nerka nieco przemieszcza się, nakłada na nerwy, które przebiegają powierzchniowo wzdłuż kręgosłupa. Poniżej prezentujemy sposób przygotowania takiej kąpieli. Należy przygotować duże naczynie (najlepiej o pojemności 5 litrów). 10 dag ziela skrzypu wsypujemy do naczynia i zalewamy zimna wodą. Po upływie doby doprowadzamy napar do wrzenia. Cedzimy i wlewamy do wanny napełnionej ciepłą wodą. W kąpieli przebywamy około 20 minut. Dbamy, by woda zakrywała nam nerki, natomiast serce pozostało nad powierzchnia wody. Nie wycieramy się, nakładamy szlafrok lub okrywamy się ręcznikiem i wchodzimy do łóżka na godzinę. Przez ten czas nasz organizm osusza się i odparowuje.

CHOROBY KRĘGOSŁUPA

kręgosłup choroby odcinek lędźwiowy kręgosłupa, odcinek szyjny kręgosłupa

 

Najczęściej spotykane choroby kręgosłupa zalicza się:

dyskopatię, postrzał ( lumbago) i bóle karku i obręczy barkowej.

Dyskopatia to bóle pleców spowodowane przemieszczaniem dysku galaretowego tarczy międzykręgowej i uciskiem na przebiegające korzenie nerwu splotu lędźwiowo- krzyżnego (w tym nerwu kulszowego). Bóle te wpływają na swobodne poruszanie się i prostowanie.

Postrzał (inna nazwa to lumbago) jest zapalnym stanem i kurczem mięśni. Odczuwamy ból kręgosłupa w okolicy lędźwiowo -krzyżowej. Ból atakuje nagle, nie możemy go przewidzieć ani mu przeciwdziałać. Występują wówczas problemy z wykonaniem jakiegokolwiek ruchu.

Ból karku, szyi  i obręczy barkowej jest skutkiem zmian zwyrodnieniowych szyjnego odcinka kręgosłupa. Pojawiają się nagle bóle głowy w okolicy potylicznej i bóle karku.

Czasami odczuwamy cierpnięcie palców, ciernięcie dłoni, cierpnięcie ręki, drętwienia palców, drętwienie rąk, sztywność karku. Objawy te to wyraźny sygnał, by udać się do lekarza.

Jedynie co możemy zrobić, aby zmniejszyć bóle kręgosłupa to zastosować doraźną samopomoc i koniecznie udać się do lekarza.

Oto kilka propozycji:-należy położyć się na wznak, w pozycji wyprostowanej, na równym, twardym podłożu-należy natrzeć się olejkiem dziurawcowym-można zastosować ciepły okład poprzez położenie termoforu, poduszki elektrycznej na bolesną okolicę

Jak zapanować nad bólem kręgosłupa?

Kręgosłup

budowa kręgosłupa

Jest centralną osią całego ciała i głównym trzonem, który podtrzymuje ciało w równowadze. To także duże skupisko sieci nerwów.


Budowa kręgosłupa:

Zbudowany jest z 34 kręgów, a każdy z nich składa się z dwóch części: trzonu i łuku (inaczej części przedniej i części tylniej).

Kręgi kręgosłupa

tworzą kanał kręgowy, są one bowiem ułożone jeden na drugim. Między każdą para kręgów znajduje się jądro galaretowate, które pośredniczy w wymianie płynów miedzy tarczą a trzonami kręgowymi.

jądro galaretowate

amortyzuje napięcia i naciski.

W kanale kręgowym kręgosłupa znajduje się tkanka tłuszczowa, splot żylny, rdzeń kręgowy z włóknami nerwowymi (stanowi to drogę czuciowa i ruchowa). Włókna nerwowe przewodzą bodźce z obwodu ciała do mózgu i z mózgu do obwodu ciała.

Kręgosłup czuje się najlepiej kiedy leżymy, gdyż pozycja ta pozwala na zachowanie jego naturalnej krzywizny.

bóle kręgosłupa przyczyny oraz ćwiczenia na zdrowy kręgosłup

Dlatego też tak ważne jest, aby podczas stania lub leżenia zachować anatomiczny kształt kręgosłupa.

Prawidłowa postawa sprawi bowiem, że krzywizny kręgosłupa nie ulegną niekorzystnym odkształceniom takim jak pogłębiona lordoza, kifoza, skolioza. Można więc zauważyć, że kręgosłup mimo że jest ruchomy, jedne pozycje toleruje lepiej, a inne znacznie gorzej.

Wszelkie ruchy, schylanie się i obroty są zdrowe dla kręgosłupa, ale tylko wtedy gdy mają ograniczony zasięg.

Kręgosłup dobrze toleruje ruch tylko o właściwym zasięgu, gdyż to zmusza go do pracy.

A oto kilka wskazówek pozwalających na uniknięcie ruchów, które mogą powodować urazy kręgosłupa:

 nie pochylaj się do przodu bardziej niż o 30 stopni – to bezpieczny zasięg dla kręgosłupa,

 ograniczaj do minimum skręty ciała na boki,

 unikaj dłuższego stania w zgarbionej, pochylonej lub innej niewygodnej pozycji

 unikaj dźwigania przedmiotów przy wyprostowanych rękach.